Ако детето има разстройство…
педиатър, УМБАЛ „Лозенец“
Случвало се е на всички ни – да тръгнем ентусиазирани към морската почивка и скоро след това да се наложи да се приберем обратно или да прекараме няколко дни в стаята, защото детето е с разстройство. Какво трябва да знаем за това неприятно стомашно-чревно неразположение, кои са най-честите причини за него и как да помогнем на мъника – отговор ни дава д-р Диана Ненчева-Миличевич.
Кои са най-честите причини за разстройството?
Диарията представлява увеличаване на броя на изхожданията над 3 за 24 часа и промяна в тяхната консистенция – стават воднисто-кашави. В детската възраст, в около 80% от случаите става дума за остра диария – с остро начало и продължителност под 14 дни. Диарията може да бъде и персистираща, когато започва остро, но е над 14 дни, а също така може да е и хронична – без остро начало и при симптоми над 4 седмици. Причините за появата й може да са най-разнообразни –
от вирусни и бактериални инфекции, през хранителни грешки (при приемане на повече фрешове или сокове), до такива, свързани със стрес (преди изпит или по-сериозно изпитание за детето), а по-рядко може да има и по-сериозни причини. През летните месеци най-честият причинител на остра диария са вирусните инфекции, като от тях най-широко разпространена е ротавирусната инфекция.
Колко опасна може да бъде диарията? Има ли риск от дехидратация?
Диарията може да бъде потенциално опасна през първите две години от живота, при кърмачета, хранени с адаптирано мляко, и при наскоро отбити бебета, тъй като в тези случаи рискът от дехидратация е най-голям. Дехидратацията представлява загубата на телесни течности, като в зависимост от редукцията на теглото и наблюдаваните симптоми тя може да бъде условно разделена на три степени – лека, средна и тежка. Признаците на дехидратация започват с повишено чувство на жажда и намален апетит, отпадналост, плач без сълзи, намалено уриниране, но могат да стигнат и до потискане на съзнанието.
Как можем да помогнем на детето?
На първо място в борбата срещу острите диарии стои профилактиката. В България има регистрирани две препоръчителни ваксини срещи ротавирусна инфекция. Приложението на тези ваксини е през устата – течността е сладка и е вкусна за децата. В зависимост от производителя се поставят 2 или 3 дози от ваксината в ранна кърмаческа възраст – между 6-а и 32-ра седмици. Най-честите нежелани лекарствени реакции са температура, повръщане и диария.
Също така важни са и хигиенните мерки за безопасност, които трябва да се спазват непрекъснато – редовно миене на ръце, хубаво измиване и обелване на суровите плодове и зеленчуци, да не се консумират непастьоризирано мляко и термично необработени месо и риба. По време на пътуване се препоръчва прием на бутилирана вода, не трябва да се пие вода от водоеми сред природата!
Ако детето ни все пак се разболее, най-важно е да бъдат възстановени загубените течности. Най-често лечението може да бъде в домашни условия – то включва прием на подходящи течности през устата. За перорална рехидратация се използват специални разтвори – доказано е, че комбинираните електролити в тях водят до по-бързо възстановяване на чревната резорбция и съответно – до по-бързо овладяване на дехидратацията. Родителите трябва да знаят, че приемът само на чиста питейна вода в големи количества продължително време е опасен, защото може да доведе до тежък електролитен дисбаланс.
В доста по-редки случаи, когато дехидратацията е тежка и кърмачето или малкото дете отказват прием на течности, се провежда венозно лечение в болнични условия.
Какво трябва да знаем за приема на пробиотици при това стомашно неразположение?
Пробиотиците са част от лечението на диарията. Доказано е, че приемът им съкращава периода на боледуване. Според проведени големи проучвания през последните години някои пробиотици показват по-добър ефект в сравнение с други. Европейското дружество по детска гастроентерология, хепатoлогия и хранене (ESPGHAN) препоръчва прием на Lactobacillus rhamnosus и Saccharomyces boulardii.
Кога можем да се справим сами и кога задължително трябва да заведем детето на лекар?
Началото на всяко лечение започва у дома. Родителите трябва да се заредят с търпение и да дават начесто по малко течности. Ако детето повръща, се препоръчва да се направи кратка пауза в приема на течности и храна през устата, за да се даде възможност на стомаха да възстанови своята перисталтика. Индикация, че трябва да се посети лекар, са малката възраст на детето – под 2 години, наличието на над 4 обемни воднисти изхождания за час, бързото отпадане на детето и отказ/невъзможност за прием на течности през устата.
Какъв хранителен режим трябва да се спазва?
След като се наваксат загубите на телесни течности, се препоръчва бързо възстановяване на храненето, което отговаря на възрастта на детето. При кърмачетата кърменето не трябва да се спира; при бебетата, хранени с адаптирано мляко – не се препоръчва смяна на млякото; при по-големите деца се препоръчва бързо захранване с твърда храна, богата на въглехидрати и белтъчини. В нито една от възрастите не се препоръчва приема на подсладени сокове и храни, богати на рафинирана захар.