Сега четеш
Да си поговорим за интернет

Да си поговорим за интернет

Интернет е неразделна част от ежедневието на децата ни. И в това няма нищо странно – той предлага необятно море от информация, забавления и общуване от разстояние. Как обаче да ги въведем в този свят така, че да се възползват от предимствата и да минимализират потенциалните рискове? Как да им обясним как да използват Мрежата и да ги научим да го правят безопасно? Разговаряме с Антоанета Василева.

 

Какво трябва да обясним на детето за използването на интернет?

Въвеждането на децата в Интернет е важна стъпка за тяхната цифрова и медийна грамотност и безопасност. Можете да им обясните защо и как използваме интернет в разговор по няколко важни теми:

  • Онлайн безопасност. Още в самото начало е хубаво да проведете разговор за основните принципи на онлайн безопасността – да не споделят лична информация за себе си (име, рождена дата, къде живеят, къде учат, телефонен номер и имейл), да избягват контакт с непознати, да общуват възпитано и позитивно в Мрежата и ако някой ги тормози, да споделят с вас, за да измислите заедно план за справяне. Разкажете им колко важни са силните пароли и използването на различни пароли за имейла и социалните мрежи. Уверете ги, че винаги могат да се обърнат към вас и че, ако нещо ги притеснява, могат да се обърнат анонимно към Консултативната линия за онлайн безопасност 124 123.
  • Личните граници. Подчертайте важността на личните граници и уважение към границите на другите в онлайн пространството. Нека знаят, че трябва винаги да поискат съгласие, преди да споделят нещо лично – информация, снимка или видео или да се включват в някоя онлайн дейност.
  • Цифров отпечатък. Обяснете им, че всичко, което поставят в интернет, може да остане там завинаги. Учете ги да бъдат внимателни с това, което споделят, и да мислят за това какъв цифров отпечатък оставят.
  • Съдържанието онлайн. Децата трябва да знаят, че в интернет има различни видове съдържание – полезно и образователно, но и неподходящо. Учете ги как да разпознават такова съдържание, как да го избягват и че е важно да го докладват на Националния център за безопасен интернет. За Центъра е важно да получава такива сигнали, за да може да премахне вредното и неподходящо съдържание.
  • Отговорно използване на Мрежата. Учете ги на отговорното използване на технологиите и интернет. Обяснете, че времето за екрани трябва да бъде умерено и че трябва да има баланс между онлайн и офлайн дейности.
  • Учене чрез преживяване. Покажете им, че интернет предоставя хиляди възможности за учене, които са забавни и интересни. Подчертайте ползата от онлайн уроците, електронните книги и другите образователни ресурси.

Важно е тези разговори да се водят на достъпен за децата език и да бъдат съобразени с възрастта им. Разговаряйте свободно и непринудено с тях, бъдете открити за вашите интереси в интернет и за какво го използвате вие. Така ще подкрепите не само тяхната дигитално-медийна грамотност и развитие, но и ще им помогнете да придобият умения да се справят с проблеми онлайн (и не само).

 

Виж още

А по отношение на сигурността на детето в интернет – какво можем да направим самите ние като родители?

Има няколко начина, по които можете да повишите сигурността на детето си в Интернет:

  • Инсталирайте софтуер за родителски контрол: използвайте софтуер за родителски контрол (като Family Link и ESET), който ще ви позволи да контролирате и ограничите достъпа на детето до определени уебсайтове, приложения и съдържание.
  • Научете децата на онлайн безопасност: запознайте ги с основните принципи на онлайн безопасност, включително как да избягват опасни ситуации, как да управляват личната си информация и как да се предпазват от онлайн заплахи.
  • Разговаряйте за новите технологии: поддържайте редовен диалог с децата относно технологията и интернет. Разговаряйте с тях за това, което правят онлайн, за техните интереси и притеснения.
  • Установете граници: Определете времеви граници за ползване на екрани и създайте правила за използване на устройства. Например, може да се определи време за игра на видеоигри или време за социални мрежи.
  • Създайте силни пароли: научете децата какво е силна парола, как да създават такава и да използват различни пароли за различните си онлайн профили и имейли. Поощрявайте редовната смяна на паролите. Инсталирайте добър антивирусен софтуер, който може да предпази устройствата от зловреден софтуер и онлайн заплахи.
  • Включете филтри за съдържание: Използвайте филтри за съдържание, които предпазват децата от достъп до неподходящо съдържание. Такива филтри могат да бъдат активирани на ниво рутер или в отделните приложения. Потърсете помощ и насоки, ако ви е трудно да се ориентирате. Много онлайн платформи предлагат инструменти и насоки за родители за сигурно използване от децата. Използвайте тези ресурси и следете новите функции, които предлагат.

 

Каква е твоята реакция?
Вълнувам се
0
Глупаво
0
Любов
0
Не знам
0
Щастие
0
Виж коментарите (0)

Остави коментар

Your email address will not be published.

Нагоре