Спешно или не? Какво да правим
педиатър, Клиника по педиатрия, УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов"
Когато детето ни се разболее, страховете ни като родители са големи, а въпросите напират един след друг – дали е сериозно, ами, ако се влоши, какво да правим, как да помогнем, кога да се консултираме с лекар… В паниката си сме склонни веднага да запалим колата и да тръгнем към лекаря. Кои състояния се считат за наистина спешни, как да помогнем на детето в домашни условия и кога незабавно да потърсим лекарска помощ? На тези въпроси потърсихме отговор от д-р Наджие Горельова, педиатър в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Спешно или неотложно?
Спешно състояние е това, при което пациентът е с животозастрашаващи признаци и симптоми вследствие заболяване или увреждане с висока вероятност от летален изход.
Неотложното състояние изисква медицинска дейност за оказване на срочна медицинска помощ на болни и пострадали лица, чийто живот не е пряко застрашен, но които се нуждаят от медицинска помощ в кратък срок, за да бъде предотвратено по-нататъшно развитие и усложняване на заболяването. При децата те са с по-голяма честота от спешните и в повечето случаи при адекватна намеса от родителите може да се спести стресиращото за детето посещение в спешен кабинет.
Висока температура
Температурата е естествен защитен механизъм на организма, с който той се бори с инфекция или други заболявания. Най-често в детска възраст се появява в рамките на вирусно заболяване и отминава за 3-4 дни само със симптоматично лечение. За повишена телесна температура се отчита тази над 38 градуса.
Какво да правим? Ако детето е спокойно, храни се, приема течности и играе, няма място за притеснение. Предлагайте по-често вода, тъй като нуждите от нея при фебрилно състояние са по-големи. Може да прилагате т.нар. физикални методи за охлаждане, като го разсъблечете, поставите хладни компреси на челото, мишниците и ингвиналните гънки. При телесна температура над 38.5°С е препоръчително да използвате температуропонижаващо средство.
Трябва да потърсите лекарска помощ, ако детето е на възраст под 6 месеца, при фебрилен гърч или промени в съзнанието, намалено уриниране, температура над 38.5°С повече от 3 дни с чести пикове на около 4 часа, при деца с придружаващи заболявания.
Ларингитна кашлица
Ларингитната кашлица или т.нар. „лаеща кашлица“ се проявява в рамките на вирусно заболяване. Най-честа е при деца под 5 години, като освен нея има и спаднал или дрезгав глас, понякога и температура. Характерно е, че дебютира внезапно, обикновено през нощта и често е съпроводено от шумно дишане (стридор), което се чува при вдишване на детето.
Какво да правим? Това, което може да направите вкъщи, е да запазите спокойствие – детето и бездруго е много изплашено от това, което се случва. Отворете широко прозорците вкъщи и го поставете да подиша студен въздух – това много често помага за отшумяването на ларингеалния пристъп. Друг вариант е детето да е пред отворен фризер или хладилник. Направете и инхалация с физиологичен разтвор, ако имате инхалатор, но не пръскайте нищо в гърлото! Тези стъпки би трябвало да облекчат пристъпа в рамките на 15-20 минути – ако това не се случи, спешно потърсете лекарска помощ!
Повръщане и диария
Повръщането и диарията в детска възраст са най-често вследствие на инфекциозен причинител – вирусен или бактериален. За щастие, по-големият процент причинители са самоограничаващи се, тоест, симптомите отшумяват в рамките на 1-2 дни.
Какво да правим? Най-добре наблегнете на приема на течности и диетата. Тези мерки могат да бъдат достатъчни при по-слабо изразени симптоми. Предлагайте течности, в това число може да включите освен вода и рехидратационни разтвори (включват глюкоза и електролити, има ги налични във всяка аптека), като основното правило е това да бъде на често, но по малко – 1-2 глътки при по-големите деца, 1-2 лъжички – при по-малките. Непосредствено след повръщане не предлагайте вода – това може да предизвика нов позив, изчакайте поне 30 минути. Диетата се състои от сухари, обикновени бисквити и солети до спиране на гаденето и нормализиране на изхожданията.
Кога да потърсите спешно лекарска помощ – при дете под 1 година, при невъзможност за задържане на никакви течности повече от 6-8 часа и видими признаци на дехидратация (сухи устни и лигавици, подкръжени очи, липса на уриниране повече от 6 часа), при промени в съзнанието като сънливост и отпуснатост, при наличие на примеси на кръв в повръщанията или в изхожданията.
Болка в ушите
Болката в ушите може да придружава повечето вирусни инфекции при малките деца, особено при обилна секреция от носа и силно изразена хрема.
Какво да правим? Ако болката се появи през нощта, това, което може да направите вкъщи, е сами да дадете болкоуспокояващо средство като ибупрофен или парацетамол, или локални средства за обезболяване като капки за уши, изписани от лекар. Ако болката в ухото продължи и на другия ден, има изтичане на секрет от него или е придружена от висока температура над 38.5°С с чести пикове, е редно детето да бъде прегледано от лекар в неотложен, но не и спешен порядък.
Болка в корема
Болката в корема е една от най-честите причини при децата за посещение на лекар. Тя може да е изява на стомашно-чревна инфекция, диетична грешка, запек, дори и на емоционален стрес при по-големите деца. В по-редки случаи се касае за по-сериозен проблем като остър апендицит, инвагинация и др.
Какво да правим? Това, което може да направите сами вкъщи, е да установите кога е последното изхождане на детето – при задържане на фекалии повече от 2-3 дни коремната болка може да се дължи именно на това или на задържани газове. Обикновено поставянето на супозитории за изхождане или микроклизма при по-малките деца водят до отшумяването на болката. При по-малки деца и кърмачета може да се приложи и т.нар. “I love you” масаж, който спомага за отделянето на излишните газове.
Това, което може да ви насочи, че трябва да посетите спешно лекар, е, ако детето е под 2-годишна възраст и е силно неспокойно, присвива крачета и плаче неутешимо, също така ако болката е локализирана в дясната долна част на корема и/или е с непрестанен характер и е силно интензивна. Ако болката се е появила първа, а едва след това – повръщане, диария или фебрилитет, без изчакване трябва да потърсите лекар.
Алергична реакция
Децата могат да получат алергична реакция от храна, домашен любимец, лекарство, при ухапване от насекомо и други.
Какво да правим? При слабо изразена алергична реакция може да се наблюдават само кихане, сълзене от очите, кожен обрив. В този случай може да се справите сами вкъщи, като дадете на детето антихистаминов медикамент, т.нар. противоалергични лекарства. Важно е и да се опитате да установите алергена и при възможност да го премахнете. При алергична реакция към храна освен изключването й от диетата на детето е удачно да ограничите „алергенните“ храни като яйца, млечни продукти, ядки, шоколад, мъхести плодове, риба и да наблегнете на въглехидратна диета.
При по-тежко изразените алергични реакции освен кожно-лигавичните прояви, може да се наблюдава затруднено дишане или кашлица, оток на устните и клепачите, ниско кръвно налягане (най-тежката алергична проява е анафилактичния шок). При наличие на някой от тези симптоми трябва спешно да потърсите лекарска помощ.
Поглъщане на чуждо тяло
Децата често поглъщат предмети, които не са храна.
Какво да правим? Малките гладки предмети като костилки или малки копчета обикновено се отделят чрез фекалиите в рамките на няколко дни. При поглъщане на предмет с неправилна форма като монета, игла или карфица той може да остане на нивото на хранопровода и да предизвика изтичане на обилна слюнка, кашличен пристъп, позиви за повръщане. Ако имате такова съмнение трябва спешно да посетите лекар. Особено опасни са малките кръгли батерии, понеже отделят киселина, която уврежда тъканите на храносмилателната система – поглъщането им също изисква незабавна лекарска намеса.
Нараняване
За щастие, в повечето случаи нараняванията при деца не са сериозни.
Какво да правим? Ако се касае за повърхностна рана или драскотина, най-често промиване със спирт и памук е достатъчно, като все пак мястото трябва да се пази от замърсяване и може да се постави предпазна лепенка. При по-дълбоки рани или ако мястото е замърсено с пръст или друго чуждо тяло, трябва да се потърси спешно лекарска помощ. Ако раната кърви по-обилно, поставете марля и бинт (или чист плат, ако нямате налични материали за първа помощ), докато стигнете до място за медицинска помощ.
Всякакъв вид травми, при които имате съмнение, че има счупване или навяхване, трябва да се оценят от лекар. Същото важи при удар в областта на главата и признаци на мозъчно сътресение, а именно повръщане (особено в първия час след травмата), непоносимост към светлина, сънливост или друга промяна в съзнанието.