Храненето на бременната жена
Медицински университет – Варна, Филиал Велико Търново
Някои жени преживяват бременността като време, освободено от всякакви ограничения и диетични режими. Истината е, че хормоналните промени карат някои от тях да имат необичайно завишен апетит. Какво трябва да имате предвид по отношение на храненето през 9-те месеца?
Бременната жена трябва ли да приема повече храна?
Диетолозите са определили следните изисквания към калорийния прием по време на нормална едноплодна бременност:
- Около 1800 калории на ден през първия триместър;
- Около 2200 калории на ден през втория триместър;
- Около 2400 калории на ден през третия триместър.
Наддаването на тегло не е общовалидно. Ако преди бременността бъдещата майка има нормален БМИ (индекс на телесното тегло), тогава „разрешените“ допълнителни килограми са от 11 до 16. При БМИ над 25 тегловният прираст не трябва да надвишава 9 килограма. Най-облагодетелствани са жените с поднормено тегло (БМИ под 18,5). Те могат да прибавят от 16 до 20 килограма.
Кои храни са полезни?
Няма съмнение, че храненето по време на бременност е от изключително значение.
Млечните храни са най-добрият източник на протеини. Те осигуряват на майчиния организъм калций, фосфор, витамини от група В, магнезий и цинк.
Бобови растения са източници на фибри, протеини, желязо, фолиева киселина и калций – всичко, от което тялото на бременната се нуждае.
Зелените зеленчуци (броколи, зеле и спанак) са изключително полезни заради съдържащия се в тях витамин С, витамин К, витамин А, калций, желязо, мазнини.
Яйцата са чудесен източник на холин, който допринася за развитието на мозъка и гръбначния стълб на бебето и спомага за предотвратяване на аномалии.
Говеждото, свинското и пилешкото месо са отлични източници на висококачествен протеин и желязо. Тъй като обемът на кръвта в майчиния организъм се увеличава по време на бременност нуждата от желязо се повишава, особено през последния триместър.
Рибата е изключително ценна храна за бременната жена. Най-полезна е сьомгата заради високото съдържание на Омега-3-мастни киселини и витамин Д. Освен, че отговаря за костното здраве на плода, тези микроелементи подпомагат развитието на очите и мозъка на бебето.
Плодовете съдържат въглехидрати, витамин С и фибри. Авокадото е чудесен избор по време на бременност поради високото съдържание на моно-ненаситени мастни киселини, фолиева и калиева киселина. Калият, който се съдържа в бананите, тиквата, авокадото и сушените кайсии, подпомага облекчаване на крампите, от които някои жени се оплакват.
Сушените плодове могат да осигурят голям процент от препоръчителния дневен прием на много витамини и минерали. Сушените сини сливи са богати на фибри, калий и витамин К. Те са естествени слабителни. Фурмите са с високо съдържание на фибри, калий и желязо.
Доколко са важни течностите?
От особена важност е приемът на течности и хидратацията на майчиния организъм. Дехидратацията може да се прояви с главоболие, тревожност, умора, лошо настроение и влошена памет. Увеличеният прием на вода може да повлияе върху тези симптоми, както и да помогне за облекчаване на запека, да намали риска от инфекции на пикочните пътища.
Кои са храните, които трябва да се избягват?
Ограниченията не са много, но все пак има няколко препоръки, към които е добре да се придържате:
- Добре е да се ограничи консумацията на синьо сирене, сирене Бри, меки сирена в твърда обвивка.
- Млякото винаги трябва да е пастьоризирано, в противен случай има риск от заразяване с бактерията листерия, а това може да доведе до преждевременно раждане или фетални увреждания;
- Месото винаги трябва да е добре термично обработено. Добре е да се избягват сушени и полусушени колбаси и мезета като пастърма, суджуци и луканки поради многото добавъчна сол в тях. Не трябва да се доверявате на домашно приготвените консервирани меса поради опасност от ботулизъм. Умерено трябва да се приемат субпродукти като черен дроб поради наличието на високи дози витамин А;
- Яйцата трябва да са добре сварени и пресни. Рохките и полусуровите яйца могат да са носители на салмонела;
- Рибата трябва да се приема балансирано, не повече от 2 пъти седмично. Винаги имайте предвид, че някои океански риби могат да съдържат завишени дози живак;
- Всички плодове и зеленчуци трябва да са добре измити, свежи и без следи от наранявания. Сокът или салатите следва да бъдат консумирани непосредствено след приготвянето им.
С какво се обяснява неистовото желание за дадена храна – примерно кисели краставички?
Експерти, проучили причините за силното влечение към някои видове храни през бременността, твърдят, че това се дължи на липсата на определени хранителни вещества, които тялото бързо иска да набави. Така например желанието за парченце шоколад се обяснява със занижени стойности на магнезий, а това е минерал с огромно значение организма – стимулира мускулите и производството на хормони, поддържа здравето на имунната и сърдечносъдовата система. Причината организма да жадува за него е, че в едно парченце натурален шоколад се съдържа 58% от нужното дневно количество магнезий.
Неистовото желание за нещо солено е индикатор за недостиг на натрий, който е важен минерал за поддържането на водния баланс в тялото. Липсата му може да доведе до промяна на рН в тъканите. С трапезната сол и различните видове солени храни като чипс, снакс тази необходимост няма как да се задоволи и дори напротив – води до задържане на течности в организма. Препоръчва се използването на хималайска сол.
Влечението към твърде пикантни и пържени храни, сосове и тестени изделия или т.нар. фаст фууд е знак, че организмът се нуждае от калций.
За любителките на кафето…
Според препоръките на Американския колеж по акушерство и гинекология се препоръчва не повече от 300 мг кофеин дневно или около 2-3 чаши кафе (нискокофеиново). Не трябва да се забравя, че кофеин има в кока колата, зеления чай, шоколада и в някои лекарства. Хубаво е да се знае, че кафето е диуретик и води до увеличаване на количеството отделена урина, а така влияе върху водния баланс на организма.