Как да съхраняваме кърмата безопасно
Банка за майчина кърма
Кърмата, както всички добре знаем, е най-добрата храна за бебето. В идеалния вариант майката я произвежда в такова количество, каквото е необходимо на детето. Много често обаче някои мами имат кърма в излишък. За да не се хаби ценният ресурс, важно е да знаем как можем да съхраняваме кърмата правилно, независимо дали ще я използваме за нуждите на нашето бебе, ще я дарим на близко бебенце или на банка за майчина кърма. Какви са правилата за безопасно съхранение и използване на кърмата в домашни условия според стандартите на Банка за майчина кърма разказва д-р Цветомира Борисова.
Кои са базовите правила при работа с майчина кърма?
Изискванията при работа с майчина кърма са прости – чисти ръце, измити и стерилизирани съдове, почистен плот.
Преди изцеждане, ръцете и гърдите се измиват с вода и сапун и се подсушават с изпрана и изгладена кърпа (тензухена пелена), отделна за всяко изцеждане.
Ако изцеждането става с помощта на помпа, се налага тя да бъде стерилизирана чрез стерилизатор за микровълнова фурна, чрез електрически стерилизатор и чрез изваряване в продължение на 20 минути от кипване на водата. Помпата се стерилизира толкова пъти, колкото пъти ще се използва през деня. При приключване на стерилизацията помпата трябва да остане в съда, в който се е стерилизирала, под плътно затворен капак. Тя се изважда от съда и се сглобява едва преди да започне следващото изцеждане.
Изцедената кърма се прехвърля в съд за съхранение – стъклено бурканче, стерилен плик, пластмасов контейнер или бутилка, и задължително се изписва датата на изцеждане..
За какво трябва да внимаваме, докато изцеждаме млякото?
По време на изцеждането не е желателно да се извършват странични дейности с оглед запазване стерилността на кърмата. Също така към момента на изцеждането в помещението не трябва да работи климатик, да има домашни любимци или стайни растения (естествени, изкуствени, букети), поради опасност от попадане на спороносни микроорганизми в кърмата. Тези спори се срещат в почвата, водата, прахта и храните. Ако обаче попаднат в кърмата, започва процес на интензивно размножаване на Bacillus cereus вследствие се произвежда ентеротиксин, който може да предизвика хранителни токсикоинфекции.
Как да се съхранява кърмата в домашни условия?
За краткосрочно съхранение на кърма тя може да се съхранява в хладилник, но трябва да се използва в рамките на 24 часа. Иначе, най-разпространеният метод за дългосрочно съхранение на майчино мляко (над 24 часа) – както в Банките за майчина кърма, така и в домашни условия, е замразяването. Важно е да се знае, че изцедената и прехвърлена в съд за съхранение кърма се охлажда в хладилника за 1 час, а след това се поставя във фризер. Следващото количество изцедена кърма се охлажда в хладилника за 1 час, след което може да се долее върху вече замразената. Оптималната температура за съхранение на замразената кърма е -18ºС или по-ниска.
Колко дълго може да се съхранява изцедената кърма?
- на стайна температура – до 3 часа след размразяването й;
- в хладилник при температура +4ºС – до 24 часа;
- във фризер при температура -18ºС – 3 месеца.
Как става размразяването и използването на кърмата?
Замразената кърма се размразява единствено на водна баня! Абсолютно забранено е размразяването и затоплянето й в микровълнови уреди!
Веднъж размразена, тя е годна за употреба до 24 часа, като се съхранява в хладилник при температура +4ºС.
И още нещо важно – веднъж размразена, кърмата повече не се замразява.
Внимание: ползването на чужда кърма без предварителни изследвания крие риск от заразяване на бебето със заболявания, предавани чрез кърмата – хепатит В и С, СПИН, сифилис, цитомегаловирус, херпес симплекс, рубеола, хранителни токсикоинфекции, туберкулоза и др.