Опасните за бебето храни
специализант по хранене и диететика, Медицински университет – Варна
Давали ли сте си сметка, че здравето и правилното развитие на бебето е пряко свързано с храненето? От ключово значение е да знаем, че има храни, които макар да са полезни за нас, възрастните, не можем да ги даваме на пеленачето поради това, че просто са неподходящи за тази възраст или крият опасност от задавяне или алергична реакция, например.
С д-р Антония Хачмериян разговаряме за това кои храни и защо са опасни за бебето, както и кога да ги въведем в менюто, така че детето да се възползва от техните полезни съставки, без да рискуваме здравето му.
Кисело мляко
Защо е опасно: Киселото мляко е традиционна и обичана храна, която присъства ежедневно в храненето на по-голямата част от българите. То може да се предлага в малки количества и преди едногодишна възраст, но системното предлагане може да доведе до анемия поради ниското съдържание на желязо. Също така, киселото мляко е по-високобелтъчна храна в сравнение с млеката за кърмачета, което не е желателно преди годинката – увеличава се рискът от прехранване. То може да стане основен източник на млечни белтъци едва след едногодишна възрст. Трябва да се знае, обаче, че млеката за кърмачета имат ред предимства до 4-годишна възраст. Млечните продукти, в това число киселото мляко, са основна хранителна група и носят много ползи за организма, но трябва да се предлагат в количества от 400 грама средно дневно до 3-годишна възраст, а след това дори повече .
Възраст: Киселото мляко може да бъде въведено в менюто на детето като компонент на ястия след 7-месечна възраст. Важно е да се дава пълномаслено кисело мляко, тъй като мазнините в него подпомагат развитието на мозъка, а пробиотичните култури са полезни за чревното здраве.
Внимание: При първото въвеждане на кисело мляко, подобно на други храни, наблюдавайте детето за евентуални алергични реакции като зачервяване на кожата, повръщане или подуване.
Препоръки: Избирайте натурално кисело мляко, което не съдържа добавена захар, консерванти или овкусители. Захранването с кисело мляко започва с 1-2 лъжички, като постепенно се стигне до 20-30 грама, ако детето е под 1 година, или цяла порция от 200 грама над 1 година или според желанието на детето. Може да го комбинирате с плодове или зърнени храни, за да увеличите разнообразието. Неподсоленият айрян като допълнение към закуската, обяда или следобедното хапване също е чудесно решение за децата над 1 година.
Мед
Защо е опасен: Всички знаем за ползите от консумацията на мед. Той, обаче, може да съдържа ботулинови спори, които са опасни, особено за бебета под 1 година. Ботулизмът е рядка, но сериозна инфекция, която може да засегне нервната система, предизвиквайки мускулна слабост, затруднено дишане и отпадналост. Имунната система на малките деца не е достатъчно развита, за да се справи с тези бактерии.
Възраст: Медът може да бъде въведен след навършване на 3 години.
Внимание: При първото предлагане на мед трябва да сте внимателни и да наблюдавате за признаци на алергични реакции като кожни обриви, подуване или затруднено дишане.
Препоръки: Използвайте меда с умереност, особено в комбинация с други сладки храни, за да избегнете излишен прием на захар. Имайте предвид, че той може да дразни и стомаха на детето, особено ако се предлага на гладно.
Ядки
Защо са опасни: Целите ядки представляват сериозен риск от задавяне при малки деца. Въпреки това, тахан от тях може да се предлага и преди едногодишна възраст в малки количества с оглед профилактика на алергиите.
Възраст: Тахан или смлени ядки могат да се въведат около 7-8-месечна възраст, но цели ядки трябва да се избягват до 3-4-годишна възраст.
Внимание: Ядките трябва да се въвеждат поетапно и в малки количества, за да се наблюдават евентуални алергични реакции. Винаги ги предлагайте фино смлени или под формата на тахан.
Препоръки: Избягвайте цели ядки до 4 години, за да предотвратите риска от задавяне. Ако в семейството има хора с алергии, консултирайте се с педиатър преди въвеждането им.
Газирани напитки и сокове
Защо са опасни: Газираните напитки и готовите сокове съдържат големи количества захар, което увеличава риска от затлъстяване, кариеси и диабет. Освен това, газираните напитки могат да предизвикат дразнене на стомаха.
Възраст: Газираните напитки и готовите сокове не са подходящи за деца под 3 години.
Внимание: Избягвайте даването на газирани напитки или сокове с високо съдържание на захар, дори и в разреден вид.
Препоръки: Препоръчително е детето да пие предимно вода и да консумира пресни плодове вместо сокове. Ако давате сокове, те трябва да са прясно приготвени, подходящо разредени и без добавена захар.
Непастьоризирани млечни храни
Защо са опасни: Непастьоризираните млечни продукти могат да съдържат бактерии като стафилококи, салмонели, листерия и ешерихия коли, които могат да предизвикат сериозни заболявания.
Внимание: Избягвайте непастьоризираните млечни продукти. Те са особено опасни за бебетата и малките деца поради недоразвитата им имунна система.
Препоръки: Избирайте само пастьоризирани млечни продукти. Ако използвате домашно мляко, уверете се, че е добре сварено. Проверявайте етикетите на млечните храни, за да сте сигурни в безопасността.
Сол
Защо е опасна: Бебешките бъбреци не са достатъчно развити, за да обработват големи количества натрий. Прекомерният прием на сол може да натовари бъбреците на малкото дете и да доведе до обезводняване или други здравословни проблеми. Освен това, прекалената употреба на сол може да засили предпочитанията на детето към солените храни, което има дългосрочни последствия за здравето.
Възраст: Солта трябва да се въведе след 1 година и в много малки количества.
Внимание: Не добавяйте сол в храната на детето до 1 година, а избягвайте и след това, тъй като естествените продукти, които му предлагате, вече съдържат необходимото количество натрий.
Препоръки: Дори след навършване на 1 година, използвайте сол в ограничени количества. Проверявайте етикетите на преработените храни, тъй като много от тях съдържат скрита сол.
Полусурови месо и яйца
Защо са опасни: Недобре сготвените яйца и месо не се препоръчват не само за малките деца, но и за всички членове на семейството. Те носят риск от заразяване с опасни бактерии като салмонела и E. coli, които могат да причинят сериозни стомашно-чревни инфекции.
Възраст: Твърдо сварен яйчен жълтък се предлага на детето след 6-месечна възраст, като се въвежда в малко количество (на трохи, намачкан и смесен с кърма или мляко за кърмачета и добавен към зеленчуково пюре). Постепенно количеството се увеличава, докато достигне 1/4 жълтък през ден или трохи всеки ден. Жълтъкът е изключително ценна храна – съдържа не само витамини и минерали (витамини А, Д, К, Е, калций, желязо, селен), но и холин, лутеин и зеаксантин – изключителни съединения, които подпомагат развитието и нормалните функции на мозъка, черния дроб, очите и предпазват ДНК от увреждане. Белтъкът от яйце се предлага след навършване на 1 година като постепенно се стига до ½ яйце на ден – препоръчителният прием за децата до навършването на 3-годишна възраст. Месото и яйчният жълтък са от основно значение за набавянето на желязо за детския организъм.
Внимание: Уверете се, че месото и яйцата са напълно сготвени, преди да ги предложите на детето. Полусуровите или сурови яйца, както и рохко сварените яйца (под 7 минути), не са подходящи за деца. Алергични реакции могат да се предизвикват от протеините в яйчния белтък. Макар и по-рядко, жълтъкът също може да предизвика алергия. Винаги следете за някакви признаци на алергия, когато въвеждате яйца в менюто на бебето.
Препоръки: Винаги приготвяйте месото и яйцата на висока температура и избягвайте сурови или недостатъчно сготвени продукти. Ако някой от вашето семейство има алергия към яйца, консултирайте се с педиатър, преди да захраните с яйце.
Захар
Защо е опасна: Прекомерната употреба на захар може да доведе до сериозни здравословни проблеми, включително затлъстяване, зъбен кариес и метаболитни заболявания. Захарта също така може да създаде вредни навици в храненето и предпочитание към сладките храни.
Възраст: След 1 година, и то в много ограничени количества.
Внимание: Избягвайте да добавяте захар към бебешките храни. Вместо това използвайте естествено сладки храни като плодове. Внимавайте с готовите бебешки храни, напр. бебешки бисквити, тъй като много от тях съдържат добавена захар.
Препоръки: Избягвайте сладки напитки и десерти с добавена захар. Фокусирайте се върху естествените източници на сладост като плодове, и то не под формата на сокове и фрешове.
Морски дарове
Защо са опасни: Морските дарове могат да съдържат високи нива на персистиращи органични замърсители като диоксини и полихлорирани бифенили, които са токсични за нервната система на малките деца. Освен това, морските дарове са сред най-силните алергени. Те, по-често от рибата, могат да са замърсени от вируси и бактерии.
Възраст: След 2-3 години.
Внимание: При първото въвеждане на морски дарове трябва да бъдете изключително внимателни и да наблюдавате за алергични реакции като кожни обриви, затруднено дишане или повръщане.
Препоръки: Избягвайте сурова риба и морски дарове, суши. Предпочитайте предлагане на добре обработена термично риба, с потенциално ниско съдържание на живак като дребна риба, сафрид, скумрия. Избягвайте акула, риба меч, риба тон и кралска скумрия.
Колбаси
Защо са опасни: Колбасите съдържат консерванти (нитрати и нитрити), които имат неблагоприятни ефекти при продължителна консумация – водят до образуването на нитрозамини с канцерогенен ефект в храносмилателния тракт. Освен това, колбасите са с високо съдържание на сол и наситени мазнини и не са подходящи за малки деца.
Възраст: Въвеждането на колбаси по възможност да стане в по-късна възраст – над 7 години и в много ограничени количества.
Внимание: Избягвайте колбаси с прекалено много добавки и подобрители, или такива с неясен произход на месото.
Препоръки: Когато избирате месни продукти, търсете натурални варианти без консерванти и добавки, приготвени от чисто месо.
Гъби
Защо са опасни: Гъбите са трудни за храносмилане. Някои диви видове гъби съдържат токсини, които са опасни за малките деца.
Възраст: След 2-3 години.
Внимание: Въвеждайте гъбите постепенно и наблюдавайте за реакции като стомашни болки, повръщане или диария.
Препоръки: Избирайте само култивирани гъби. При приготвяне е препоръчително да ги режете на дребни парченца, за да улесните храносмилането. Все пак, имайте предвид, че те са част от средиземноморската диета и имат и полезни свойства.