27 гестационна седмица
Честито – с 27-ма гестационна седмица влизате в третия триместър, а големият ден вече не изглежда като мираж. Вече е време да помислите къде и при кого ще раждате, както и да се запознаете с етапите на раждането и с първите грижи за новороденото. В „Бременност и здраве“, както и в „Здраво дете“ може да намерите много полезна информация по темата. Добър вариант е и да се включите в някои от т. нар. училища за родители, които се провеждат както присъствено, така и онлайн. Опитайте се да включите и вашия партньор в тези занимания, защото, както се казва, „родителството е за двама“.
Колко голямо е вашето бебе
Бебето е голямо колкото маруля. Тежи около 900 г, а дължината му е около 37 см. Бебето ви става не само по-голямо, но и все по-умно.
Симптоми
Досадните симптоми, които имате, вероятно няма да изчезнат скоро, но може би сте свикнали с тях или поне сте намерили начин да се справите. Най-честите симптоми през тази седмици са:
- Крампи в краката. Схващанията на краката могат да бъдат доста болезнени и най-вероятно нарушават съня ви, тъй като обикновено се появяват нощем. Пробвайте да разтриете схванатия мускул, колкото и болезнено да е това или пък се повдигнете на пръсти и задръжте за няколко секунди. Подсещаме ви, че дефицитът на магнезий, както и недостатъчният прием на течности също могат да предизвикват появата на крампи.
- Болки в гърба. Леките упражнения може да помогнат да се справите и с болките в гърба ви, които през третия триместър се засилват. Уголемяващата се матка измества центъра на тежестта на тялото и променя стойката.
- Запек. Двигателна активност, прием на достатъчно течности, консумация на храни, богати на фибри – това са все неща, които биха ви помогнали да се справите с този проблем. Ако не дават резултат, консултирайте се с вашия лекар за подходящи медикаменти.
- Хемороиди. Те са често срещан проблем през втората половина на бременността. Ако вземете мерки против появата на запек, най-вероятно това ще е и превенция срещу появата на хемороиди. При необходимост консултирайте се с вашия лекар за подходящи медикаменти.
Как се променя тялото
Наддаването на килограми продължава с пълна сила. Нека това обаче да става по възможно най-добрия начин за вас и вашето бебе, тоест бавно и равномерно. В дневния си режим включете плодове и зеленчуци, риба, мляко, месо. Избягвайте тежките, мазни, тестени и сладки храни и изделия. Пийте достатъчно течности, най-вече вода. Не пренебрегвайте физическата активност и разходките на открито.
Ултразвук
През 27-ма гестационна седмица бебето ви най-вероятно все още е заело т.нар. ембрионална поза – позиция с леко приведена към тялото глава и прибрани ръце и крака. То упражнява вдишване и издишване, макар дробовете му да са пълни с околоплодна течност. Понякога може да усетите нещо като спазъм в корема – не се притеснявайте, бебето хълца. Мускулатурата на малкото човече също нараства и постепенно укрепва, то натрупва мастна тъкан. Също така вече напълно са развити нервите, които формират слуха. Това е добър повод да започнете да му разказвате приказки, да му пеете, да му рецитирате стихотворения. Така бебето ще се научи да разпознава гласа ви още в утробата ви. Тази връзка между вас и него остава завинаги.
От следващата седмица ще посещавате лекаря два пъти месечно или на всеки две седмици. При всяко посещение в женската консултация ще се прави запис на сърдечните тонове на бебето.