Дефицитът на витамини при децата
Витамините и минералите влияят на растежа и нервно-психичното развитие на детето, предпазват организма му от последствията на стреса, способстват за по-доброто усвояване на новите знания. При недостиг на един или няколко витамини в организма настъпват хиповитаминоза и авитаминоза, които в един по-късен стадий могат да доведат до ясно изразени патологични състояния като нарушаване обмяната на веществата, увреждане функциите на нервната система и други разстройства.
Симптоми на витаминна недостатъчност
Симптомите, които я съпровождат, са ясно изразени и в повечето случаи се проявяват комплексно – сухота на кожата, склонност към обриви, дистрофични промени в ноктите, накъсване на косата, нисък хемоглобин, чести алергии, дисбактериоза, влошено зрение, психоемоционална неустойчивост и повишена умора, намаляване на апетита, склонност към инфекциозни заболявания.
Кои деца са застрашени
Развиващият се детски организъм е особено чувствителен към недостига на витамини. Като най-рискови групи могат да се определят децата от семействата с нисък социален статус, родените с телесна маса по-ниска от 2.5 кг, с лош апетит, нерационално хранещите се в ранната и предучилищната възраст. Вероятността от развитието на дефицитни състояния е по-висока и при децата с алергии, с анемия, често боледуващите от респираторни инфекции, с ранно начало на хронична патология на храносмилателните органи, живеещите в промишлените райони.
Как да се предотврати недостигът на витамини
От ключово значение са пълноценното и правилно разпределено през деня хранене и приемът на витаминно-минерални комплекси. Важно е витаминните комплекси да имат пълноценен състав, т.е. да съдържат необходимите витамини и минерали, за да задоволят нуждите на всички системи в организма и да укрепнат имунитета.