Време за закаляване
педиатър, „Поликлиника Царево“, частен педиатричен кабинет в Китен
Лятото е най-подходящият сезон за начало на всички процедури, укрепващи нашите съпротивителни способности, тъй като се радваме на топли слънчеви лъчи, температурен комфорт, достатъчно свободно време да си изградим стратегия кое ще е най-подходящо за нас и нашите семейства и не на последно място – разнообразие от плодове, зеленчуци и билки, които можем да консервираме и консумираме през студените дни от годината. Но за да постигнем трайни резултати е необходимо да прилагаме различните методи за закаляване през цялата година и така ще се радваме на крепко здраве и силен дух. По темата разговаряме с д-р Георгиева.
Какво представлява закаляването?
Закаляването представлява съвкупност от дейности, с които се постига увеличаване на устойчивостта на организма към въздействието на факторите на външната среда, или казано накратко – закаляването е насочено към подобряване на стабилността на организма към прегряване и преохлаждане чрез обучение на защитните сили на организма за бързо адаптиране към новите условия.
Закаляването се постига чрез закаляващ режимизакалителни процедури.
При закаляването на детския организъм се използват естествените фактори – въздух, вода и слънчеви лъчи. Важно условие е да се съобразят процедурите с възрастта на детето, като някои от тях не са приложими за деца под 1 година. Никога не прилагайте закалителни процедури по време на заболяване на детето.
От каква възраст може да започнем закаляването?
Закаляването може да започне във всяка възраст и във всеки сезон от годината, ако се спазват определени принципи. Минималната възраст за начало на закалителните процедури е след 3-месечна възраст на детето, ако то е родено доносено и се развива правилно. За всеки период от развитието на детето има условия както по отношение на сезона, така и относно продължителността на процедурата.
Какво представлява общият закалителен режим?
Общият закалителен режим включва:
- Оптимални температури на въздуха в стаята – 20-22°С. По време на сън температурата трябва да бъде 18-20°С. Независимо от сезона е необходимо проветряване на жилището 4-5 пъти дневно по 10 минути, като следим детето да не е изложено на течение през това време.
- През зимата при подходяща температура (около 10°С), при липса на вятър, дъжд и мъгла детето се извежда сутрин и следобед (по желание) на разходка. През лятото детето трябва да прекарва по-голямата част от деня на открито.
- Най-подходящи за децата са дрехите от естествени материи – вълнени и памучни. Дрехата трябва да осигурява топлина и свобода на движенията, да не запарва и да не алергизира. По правило в началото детето трябва да е облечено с един слой дрехи повече от тези на родителите, като с течение на времето облеклото се уеднаквява с това на възрастните.
Какво трябва да знаем за закалителните процедури?
Пребиваване на открито. Това е най-обикновената и разпространена форма на физиотерапия през цялата година. Свежият въздух подобрява окислителните процеси, действа благотворно на нервната система. Аеропрофилактиката се провежда под формата на разходки и игри на открито, въздушни бани при частично или напълно разсъблечено тяло на открито или в стаята през студените месеци. Това са неотменими процедури в началото на закаляването и подготовка за другите методи на закаляване. Закаляването с въздух трябва да започне през лятото или началните топли есенни дни на открито при температура на въздуха 20-30°С, в продължение на 20 минути, след което бавно и постепенно продължителността му може да се увеличи до 3-4 часа. За родените през летните месеци деца първата разходка може да се осъществи още на 7-ия-10-ия ден след изписването, ако бебето е доносено и здраво, докато за есенните и зимните новородени препоръчвам след 15-ти-20-ти ден от изписването. В началото препоръчвам 4-5 дни детето да се държи до отворен прозорец за няколко минути, след това престой на открито за 10 минути при адекватно за сезона облекло, като с всеки изминал ден времето се увеличава с 5 до 10 минути. Внимавайте за преохлаждане! Затова препоръчвам разходките на открито през по-хладните дни да са: за бебета до 3 месечна възраст – два пъти дневно по 1,5 ч., между 3 и 5 месеца – два пъти дневно по 2 ч., между 6 и 12 месеца – два пъти дневно по 3 ч. До навършване на двумесечна възраст детето не се извежда навън при температура на въздуха под 0°С. Най-подходяща температура за разходки навън е в интервала над 15°С и под 30 °С.
Въздушни бани. Препоръчват се след 3-месечна възраст. Здравите и по-големите деца се закаляват само по гащички, а на по-малките се облича еднослойна, лека свободна дреха. Въздушните бани трябва да бъдат съчетани с физически упражнения (игри, гимнастически упражнения, ходене). През зимата закаляването с въздух може да се извършва на закрито в предварително добре проветрено помещение при температура на въздуха не по-ниска от 16-18°С. Продължителността на въздушните бани в началото трябва да бъде 1-3 минути, два пъти на ден, до достигане на 10 минути наведнъж, като детето е голо или по бельо и с постепенно понижаване на температурата на въздуха в стаята, но не по-ниска от 16°С и следене за реакции, като настръхване, треперене и посиняване на крайниците. Най-добре е съчетанието на въздушните бани с енергични двигателни упражнения. Никога не насилвайте мъничето да е съблечено голо, ако то не желае или е неразположено!
Ходене с боси крака. Това е ефикасен способ за закаляване. Понастоящем широко се използва ходене бос по т.нар. контрастни пътечки, отделни участъци на които са нагрети различно, от студено до горещо. Счита се, че обувките изолират човека от отрицателния заряд на земната кора, а положително заредената атмосфера отнема от човека част от отрицателните му йони. При ходене с боси крака човек си набавя недостигащите му отрицателни йони, а заедно с това и електрическа енергия. В допълнение при ходене с боси крака се масажират рефлексогенните зони, подобряващи кръвоснабдяването на дихателните пътища. Понастоящем се препоръчват най-различни способи за закаляване по този начин – от ходене бос вкъщи, по крайбрежния пясък и сутрин по оросената трева, до ходене по снега. Най-подходящата възраст е след прохождане, с продължителност 10-15 минути, като е препоръчително подът да е покрит с килим или мокет, а през лятото – в обезпаразитена тревна площ или по пясъка на плажа.
Морелечение. Морският курорт предлага възможности за аеро-, хелио- и хидротерапия и профилактика.
Аеротерапията се провежда чрез разходки край морския бряг и въздушни бани. Морският въздух с неговите химични и физични особености въздейства върху кожата и лигавицата на дихателната система и подобрява тяхната реактивност. При нашите климатични условия кожната температура на разсъблеченото дете е по-висока от температурата на въздуха на морския бряг и затова организмът се охлажда. Този разход на топлина и включването на терморегулаторните механизми има закаляващо въздействие.
Хелиотерапията въздейства чрез лъчистата енергия на слънцето върху частично или напълно разголеното тяло. Практически се отнася за слънчево-въздушни бани. Слънчевите бани подобряват апетита и съня на децата. Защитата от слънцето на детската кожа до половин годинка е толкова слаба, че тя не загаря, а направо изгаря. Ето защо за кърмачетата е абсолютно достатъчно да наблюдават света, скрити под навес или на сянка под дървото.
Първоначално децата постепенно се разсъбличат и оставят да играят на шарена сянка по гащички и лека шапка при температура на въздуха над 25°С до максимална 28°С на сянка и липса на вятър. Престоят на открито започва с 5 минути и се увеличава всеки ден с 5 минути, като достига 25-30 минути. Най-подходящо време за извършване на слънчеви бани е между 8:30 ч. и 11:00 ч., като трябва да се следи състоянието на детето и да му се дават достатъчно течности. Излагането на слънце се препоръчва след 3-месечна възраст, като се огряват само крачета и ръчички от пряката слънчева светлина, главата е на сянка, при температура 25-26°С, детето спи на шарена сянка, начална продължителност 4-5 минути до 15 минути. Слънчевите бани трябва да се прилагат най-малко 1,5 ч. след нахранване и половин час преди приемането на храна.
Мъникът на възраст 6-12 месеца може да се излага на пряка слънчева светлина не повече от 10 минути на ден. Допустимото време за плаж е до 11:00 часа и след 16:00 часа. За тренирания мъник може да увеличавате постепенно продължителността на контакта със слънцето с по 5 минути, докато стигнете до 30 минути на ден. Запазете този режим, докато детето навърши 3 годинки. Никога не забравяйте да предпазвате главата с шапка и да мажете детето със слънцезащитен крем.
Кожата на децата е по-чувствителна спрямо УВЛ. Освен това поради несъвършената терморегулация те са изложени по-лесно на претопляне. Поради това слънчево-въздушните бани на морския бряг са разрешени за деца след 1 год., като се използва за кратко време разсеяна слънчева светлина и се следи настроението на детето.
Хидотерапия – морската вода въздейства чрез своя химически състав, температура и движение. Тя съдържа различни минерални соли. Черно море е относително слабо солено – 17,3-18%. Морската вода има значителна топлоемкост и по-слабо топлоизлъчване, така че разликата между сутрешната и вечерната температура на водата обикновено не превишава 3°С. Морската вода със своята температура, която и в най-горещите дни не превишава 26-28°С оказва значителен закаляващ ефект. При потапяне в морето организмът бързо се охлажда, централната нервна система се възбужда и това е типична стресова реакция. Веднага се активират терморегулаторните механизми: химични и механични (треперене), които водят до затопляне. При по-продължителен престой във водата възможностите на терморегулацията се изчерпват и настъпва вторично треперене. То е неблагоприятно и настъпва толкова по-бързо, колкото е по-малко детето и колкото е по-недостатъчна неговата подготовка за морелечение.
Времето на престоя на детето в морето зависи от много фактори и е трудно да се посочат норми, но то трябва да бъде толкова, че да не се допусне вторично треперене. Къпането в морето при здрави деца е разрешено след 1,5 год., при следене на общото състояние на детето и при условие, че е направена предварителна подготовка с 20-30 въздушни бани и 10-15 водни обливания. Детето може да престои съблечено на морския плаж първоначално 20 минути, като след 5-7 дни достигне до 45 минути. След това може да започне потапяне на детето в морската вода за 1 до 3 минути при температура на водата не по-ниска от 24°С, след което се подсушава и облича. Моите препоръки за по-големите деца са на един астрономически час престоя във водата да е за не повече от 15 минути при липса на вятър и температура на въздуха над 24°С. По време на къпането в морето детският организъм е изложен и на механичното въздействие на морските вълни. То може да бъде значително и дори опасно при по-силно вълнение.
Закаляване с вода. Водните процедури са най-силно действащите. Те предизвикват общи и местни реакции, дължащи се на голямата топлоемкост, топлопроводимост на водата. Освен това различните водни закаляващи процедури имат и механично действие върху кожата и подкожните тъкани. Използват се различни водни процедури – влажно обтриване, обливане и къпане в открити водоеми.
Закаляването чрез вода с обтривания и обливания се извършва: от 3-месечна възраст – частични водни обтривания на крачетата от колената надолу с вода с температура от 36°С до 26°С, като намаляваме с 1°С на 3-5 дни; от 6-месечна възраст – частични поливания на крачетата от колената надолу с вода от 36°С до 26°С с постепенно намаляване на градусите; след 1-годишна възраст – може и цялостни обливания.
Обтриването на тялото се извършва с намокрена кърпа, гъба или с ръка в продължение на 5 минути. Започва се с температура на водата 25-30°С, постепенно на всеки 2-3 дни последната се понижава с 1-2°С, докато се стигне до 15-16°С.
Обливането се извършва с душ, лейка или друг съд, като се започва с температура на водата 28-32°С, която през ден се понижава с 1°С, докато се стигне до 22-25°С. Времетраенето на процедурата е максимум 2 минути. След това децата се избърсват до сухо и до зачервяване на кожата (както и при обтриването). Препоръчва се след 9-месечна възраст. Друг подход е контрастният душ – обливане с топла и хладка вода. Това стимулира тонуса на кръвоносните съдове. Препоръчва се след 18-месечна възраст.
Газене в басейн – процедурата се провежда след 1,5-годишна възраст на детето, като нивото на водата да бъде до коленете на детето, а условията са същите, както при водното обливане и времетраене от 1-3 минути.
Къпането в открити водоеми оказва най-силно закалително въздействие поради най-бързото и най-силно охлаждане на организма. Започва се при температура на водата 23-25°С. Престоят във водата в началото не трябва да бъде повече от 3-5 минути, като постепенно се увеличава до 15-20 минути. Преди влизане във водата тялото трябва да бъде предварително загрято, а по време на къпането децата да плуват или да са непрекъснато в движение.
Основно правило при водните процедури е да се извършват минимум 1,5 ч. след хранене и в здраво състояние на детето.
Кои са принципите при закаляващите процедури?
Принципите, които трябва да се спазват при закаляващите процедури са:
- Принцип на системност. Закаляването трябва да започва от най-ранна възраст и да продължава през целия живот, без прекъсване. Несистемното прилагане на закалителните процедури и особено продължителното им прекъсване става причина за загубване на постигнатия ефект.
- Принцип на постепенност. Постепенността трябва да се постига по отношение на температурата и използваните средства (вода, въздух), по отношение на тяхното градиране според силата на дразнителя и по отношение на продължителността на процедурата
- Принцип на комплексност. Най-успешно закаляването се осъществява, когато като закаляващи фактори се използват топлина, студ, слънчева енергия, вода, движение на въздуха в тяхното различно съчетаване при разнообразни условия.
- Принцип на индивидуалния подход. Схемите за различните процедури трябва да се съобразяват и коригират с оглед индивидуалните особености на всеки отделен организъм (тип нервна система, възраст, пол, здравословно състояние).
Какви са ползите от закаляването?
Закаляването съдейства за укрепване на здравето и повишаване на работоспособността и устойчивостта спрямо редица неблагоприятни фактори на околната среда. То подобрява кръвоснабдяването на вътрешните органи, храносмилането и обмяната на веществата, засилва апетита, нормализира съня, укрепва нервната система, премахва умствената и физическата умора, подпомага усвояването на кислорода. Повлиява благоприятно общото състояние на организма, засилва имунобиологичните защитни сили, снижава заболеваемостта от инфекциозни и простудни заболявания и т.н.
7 закона за правилно закаляване с вода
1. Не понижавайте температурата рязко. Желаният резултат се достига само при постепенност.
2. Не обливайте крачетата на детето, ако са студени: съдовете на краката вече са се свили и закаляването няма да се отрази положително.
3. Не понижавайте температурата на водата по-ниско от позволения минимум.
4. Не правете на детето контрастен душ, докато не навърши годинка и половина. Температурното въздействие се допълва и с налягането на водата, от което слабата нервна система ще се травмира.
5. Не обливайте детето преди заспиване, все пак тази процедура тонизира и разсънва.
6. Не къпете детето веднага след ядене, това пречи на храносмилането.
7. Необходимо е осигуряване на достатъчно време за сън и правилен хранителен режим с избягване на пакетирани храни, полуфабрикати и високовъглехидратни продукти.