Сега четеш
Ролята на акушерката

Ролята на акушерката

Може ли жената, както си избира акушер-гинеколог, така да си избере и акушерка?

Още със забременяването се налага жената да вземе изключително важно решение, а именно да избере специалист, на когото да повери бременността и раждането.

Ако една бременност протича без патология и очакваният изход е с минимален риск за майката и бебето, естественото вагинално раждане може да бъде водено от акушерка. Раждането е процес, в който участват група от специалисти. За съжаление, в България правата на акушерката са доста ограничени. Хубаво е, че все пак има болнични заведения, в които може да се заяви желанието на пациентката при липса на тежки усложнения, раждането да се води от акушерка.

 

Каква е ролята на акушерката в процеса на раждане?

Раждането е паметен момент в живота на всяка жена. Раждането има няколко етапа и акушерката участва активно във всеки един от тях. Още в предродилна зала започва връзката на пациентката с акушерката. Там се случва проследяването на маточните контракции, мониторирането на детски сърдечни тонове, подготовката на жената при евентуално обезболяване за раждането, поддържане на психическото и емоционално състояние на раждащата. По време на втория период на раждането или периода на изгонване, изключително значение има пациентката да следва насоките за напъни, за да могат те да бъдат възможно най-ефективни. Техниките за протичане на нормално вагинално раждане се разясняват на бременната от акушерката.

 

С какво акушерката помага на майката и бебто, докато още са в болницата?

Периодът след раждане се нарича пуерпериум и той винаги е свързан с промени. От една страна, е необходимостта от възстановяване на родилката, а от друга страна, е развитието на новата й роля като майка. Акушерката е тази, която подготвя майката за бъдещите промени, които настъпват в тялото й след раждането – подкрепа при поддържане на лактацията, установяване на рационален хранителен режим, хигиенни грижи и грижа за емоционалното състояние на родилката и семейството й.

Първите грижи за новороденото също се извършват от добре обучени акушерки в реанимационен блок, след което и в отделението по неонатология. Извършват се рутинни изследвания на новороденото, ваксинации, хранене, тоалет, въобще цялостно проследяване на адаптационния процес.

 

С какво може да ни е полезна връзката с акушерката след изписване на новороденото?

Полагането на грижи за новороденото у дома изисква от родителите усвояването на нови знания и умения. Акушерките притежават компетенции, придобити по време на обучението им. Целта на акушерските грижи е да се проследи психическото и емоционалното състояние на жената, да се подпомогне кърменето и да се идентифицират отклонения от нормата. Домашните посещения подобряват взаимодействието между родителите и бебето.

По този начин се намалява и тежестта от следродилните депресии.

 

4 ценни съвета за мама и за новороденото за първите дни у дома

1. Не подценявайте кърменето. Кърмата е най-добрата храна за вашето бебе.

2. Играйте с бебето. Игрите са много важни за развитието на двигателните му умения и умствените му способности.

3. С раждането на децата в живота настъпват неизбежни промени. Но не забравяйте да обръщате внимание и на себе си, и на таткото… всички се нуждаем от любов.

4. При здравословни проблеми с малкото човече, потърсете помощ от специалисти, а не в социалните мрежи.

 

 

 

Каква е твоята реакция?
Вълнувам се
0
Глупаво
0
Любов
0
Не знам
0
Щастие
0
Виж коментарите (0)

Остави коментар

Your email address will not be published.

Нагоре